oksidan

Oksidan Nedir? Ne İşe Yarar?

Oksidan, saçlarımızın renklerdirme işlemi yaparken saç boyaları ve saç açıcılar ile beraber katıştırdığımız, beyaz renkli ve kremsi bir yapıda olan kimyasal sıvıdır.

Saçlarını rengini değiştirmek isteyen ve hangi oksidanı kullanmam gerekiyor? diye soranlar için kapsamlı bir içerik yayınladık.

Oksidan Nedir?

Saçlarımıza boya ve açma işlemleri yaparken, boyanın ve açıcıyla karıştırdığımız kimyasal maddeye oksidan denir.

Oksidan Ne İşe Yarar?

Oksidan, saçlarımızın renk pigmentlerini değiştirmek için kullandığımız saç boyaları ve toz açıcıların aktif olmasını sağlayarak, saç tellerine daha fazla nüfuz etmesini sağlar. Oksidanlar dört farklı seviyede olmaktadır. Yapacağınız işleme göre en uygun oksidanı seçmeniz gerekmektedir.

Oksidan Çeşitleri Nelerdir?

10, 20, 30 ve 40 volüm olmak üzere 4 farklı oksidan çeşidi vardır. Bu çeşitler yapacağınız işleme ve saçın durumuna göre kullanım alanları farklılık göstermektedir. Aşağıda 4 farklı volümün kullanım alanlarını sizler için açıklıyoruz.

10 Volüm (%3)

10 Volüm (%3), saç rengini koyulaştırma işlemlerinde kullanılır. Örnek;

Saç renginiz bakır tonlarında ve saçınızı siyah renge çevirmek istiyorsanız eğer 10 volüm kullanabilirsiniz.

Saç renginizi siyah kullanıyor, kendi saçlarınızda beyazlarınız var ise, beyazların parlama yapmaması için 10 volüm kullanabilirsiniz

Ayrıca saçlarınızın uçları zamanla birkaç ton açıldıysa eğer, 10 volüm ile uç renginize uygun olan boyayı karıştırarak cila yapabilirsiniz.

10 Volümün saç açma özelliği yoktur.

Sonuç: 10 Volüm (%3) koyu renklerde ve cila işlemlerinde kullanılıyor.

20 Volüm (%6)

20 Volüm (%6), dip boyama işlemlerinde ve beyaz saç telini kapatma işlemlerinde kullanılır. Örnek;

Saç renginiz kumral tonlarda ve aradan 1 ay geçti ve diplerden 1,5 2 santim kendi koyu renginiz çıktıysa eğer, saç renginize uygun saç boyasıyla beraber 20 volümü karıştırarak kullanabilirsiniz.

20 Volümün 1-2 ton açma ve saç rengini kırma özelliği vardır.

Sonuç; 20 Volüm genelde dip boyama işleminde ve saç rengini kırma işlemlerinde kullanılır.

30 Volüm (%9)

30 Volüm (%9), çok açık renkte saç boyama işlemlerinde ve saç rengini açma ( komple açma, balyaj, ombre ) işlemlerinde kullanılmaktadır.

30 Volümün saç rengini 2-3 tona kadar açma özelliği vardır.

Dip boyama işlemlerinde beyaz oranınız %50 altındaysa eğer ve açık tonlarda boyama yapıyorsanız kullanabilirsiniz.

Sonuç; 30 Volüm açık tonlarda saç boyama ve saç rengini açma işlemlerinde kullanılmaktadır.

40 Volüm (%12)

40 Volüm (%12), çok açık saç rengi boyama işlemleri için kullanılır. Çalışma oranının yüksek olma sebebiyle çok açık saç renkleri elde etmek için kullanılır ancak, sürekli takip edilmesi ve profesyonel yardım alınarak uygulanması gerekmektedir.

Çok kurumuş ve yıpranmış saçlarda kesinlikle önerilmemektedir.

Sonuç; 40 Volüm çok açık saç renklerinde kullanılır ancak, profesyonel destek alınmadan kullanılmamalıdır.

Oksidan Volümü Nasıl Düşülür?

Yanlışlıkla satın aldığınız volümün seviyesini düşürmek için, içerisine su veya saç kremi ekleyerek seviyesini düşürebilirsiniz.

Oksidan Volümleri Neye Göre Belirlenir?

Oksidanlarda seviye yükseldikçe etkiside yükselmektedir. Yapacağınız işleme göre en doğru volümü seçmeniz gerekiyor.

Saç rengini koyulaştırma işlemlerinde 10 Volüm (%3), dip boyama işlemlerinde 20 Volüm (%6), saç rengini açma ve gölgelendirme işlemlerinde istediğiniz tona ve saçın yapısına bağlı olarak 30 Volüm(%9) ve 40 Volüm (%12) kullanabilirsiniz.

Oksidanla Saç Boyama

oksidanla saç boyama
saç boyama

Saç renginizi daha koyu tonlara boyamak için 10 Volüm, dip boyama işlemlerinde 20 Volüm, 2-3 tona kadar daha açık tonlarda boyamak için 30 Volüm kullanılır.

Saç boyası ve volüm karışımı 1e1 olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; 60 gram saç boyasına 60 gram volüm eklenerek formül hazırlanmalıdır.

Mümkün olabildiğince kullandığınız saç boyasına özel olarak üretilmiş volümleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Saç boyalarının içeriği hakında bilginiz yoksa eğer alttaki linkte boya markalarını ve içeriklerini sizler için anlattık;

Oksidan Olmadan Saç Boyanır mı?

Oksidan, saç boyalarının aktif olmasını sağlar ve saç pigmentinin daha kalıcı ve hızlı değişmesini sağlar. Bu nedenle oksidan olmadan saç boyanmaz.

Oksidanla Saç Açma

oksidanla sac acma

Saç rengini açmak için kullanacağınız saç açıcılarla beraber uygulayacağınız 20 Volüm, 2-3 tona kadar, 30 Volüm, daha yüksek tonlarda ise 40 Volüm kullanmanız gerekmektedir.

Ancak açma işlemlerinde volümün seviyesi kadar, kullanacağınız açıcınında seviyesi önemlidir. Açıcıların ambalajlarında maksimum kaç renge kadar açacağına dair bilgi vardır. Bazı açıcılarda bu seviye 7, bazılarında 9 olabilmektedir.

Açıcı ürününüzü satın almadan önce, kaç tona kadar açabildiğine dikkat edin.

Saç rengi açma işlemi, saçlarınızda kuruluk meydana getirebilir, saçlarınızın sağlığı için işlemden sonra saçlarınıza bakım yapmayı ihtal etmeyiniz.

Saç bakımlarının arasında en tavsiye edilenlerden birisi keratin bakımıdır. Keratin bakımı hakkında bilgi almanız için aşağıya bir link bırakıyoruz;

Keratin Nedir? Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Oksidan İle Saç Açma Kaç Dakika Bekletilir?

Oksidan ile beraber hazırladığınız açıcılar, istediğiniz renk tonuna ve saçlarınızın sağlık durumuna bağlı olarak ortalama 35-50 dakika saçta bekletilmelidir.

Sadece oksidan saç açmaz, toz açıcıyla beraber kullanılması gerekir.

Toz Açıcı ve Oksidan Ölçüsü Nasıl Olmalı?

Toz açıcılar ile oksidan karışımı yapmadan önce, açıcının kullanım talimalatlarına göre hareket etmemiz gerekiyor. Karışım oranı üründen ürüne farklılık gösterebilir. Burada önemli olan hazırladığımız formülün rahat sürülebilir ve kremsi bir yapıya sahip olmasıdır.

Çok fazla katı olursa saça uygulamakta zorluk çeker, çok sıvı olursa açma işleminde istenilen sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Eğerki elinizdeki toz açıcıda kullanım talimatı yoksa eğer; hassas tartı yardımıyla 50 gram toz açıcı + 50 gram oksidan hazırlayıp karıştırın, fırça ile formuna baktıktan sonra, çok katıysa eğer 10-15 gram daha volüm ekleyebilirsiniz.

Oksidanla Kaş Açma

Kaş rengini açmak için için açık tonlarda saç boyasıyla beraber 3O Volüm (%9) uygulayarak kaşlarınızı açabilirsiniz. Kaş açma işlemlerinde toz açıcı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kaş renginizi açarken ufak miktarda saç boyası ve volüm karıştırarak açabilirsiniz. ( 1-2 gram ).

Kaşlarınızın doğal bir şekilde açılmasını ve kızıl yansıma olmasını istemiyorsanız açık küllü kumral ( 8.1 ) ve 30 volüm karıştırarak, kaşlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kaş rengini açmak için 3-4 dakika bekletmeniz yeterlidir.

Sık Sorulan Sorular

Saça Zarar Verir mi?

Doğru volüm seviyesi ve doğru bekleme süresi uygulandıktan sonra, minimum derecede zarar verir.

Sağlığa Zararlı mıdır?

Alerjik problemleriniz, cilt sorunlarınız veya hamilelik gibi durumlarınız varsa eğer, işlemden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Aklınızda kalan ve sormak istediğiniz konular için sayfanın aşağısında bulunan yorum kısmına sorularınızı yazmanız yeterli. Soru soran herkese geri dönüş yapılacaktır.

Sonuç

Makalemizde oksidanın 4 farklı volümünün hangi amaçlarda kullanılması gerektiğini anlattık. Saç boyama işlemi için imkanınız varsa eğer profesyonel kişilerden de destek almanızı öneririz.

Bu işlemleri evde kendiniz yapıyor ve el beceriniz varsa eğer, kullanacağınız saç boyasının ve saç açıcısının kendi ürünlerini kullanmanızı ve satın almış olduğunuz ürünlerin ağzını, etkisinin azalmaması için açık bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir