keratin

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? (6 Adım)

Keratin, proteinlerin bir türüdür ve çoğunlukla saç, tırnak, cilt ve diğer dış deri dokularında bulunan bir yapı taşıdır. Keratin, bu dokuların yapısını sağlamlaştırır ve korur. Saçın dış katmanları olan epidermisin temel bileşenlerinden biri olarak önemlidir.

Bu yazımızda saçlarımız için evde keratin bakımının nasıl yapılacağını ve keratin bakımı ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

keratin bakımı nasıl yapılır
keratin bakımı nasıl yapılır

Keratin bakımı yapmak belirli aşamalardan geçer. Bu aşamaları sırasıyla dikkatlice ve özenle uygulamasınız. Eğer ki çok dikkatli bir şekilde bütün uygulamaları yerine getirirseniz, profesyonel kuaförlerin yaptığı keratin bakımını sizde yapabilirsiniz.

Bu yazıyı okurken kuaförlerin kullandığı keratin markalarını ve etkilerini öğrenmek istersen aşağıya bir link bırakıyorum;


Keratin Markaları

Şimdi saçlarınıza evde keratin bakımı nasıl yapılır?, başlıklar halinde adım adım anlatıyoruz.

1. Hazırlık

Keratin bakımına başlamadan önce bazı ekipmanlara ihtiyacımız var. Bu ekipmanlar şunlardır;

 • Keratin bakım ürünü
 • Kase
 • Boya fırçası
 • Şişli (ince) tarak
 • Fön makinesi
 • Pens
 • Eldiven
 • Düzleştirici
 • Havlu
 • Arındırıcı şampuan

Saçlarınızı arındırıcı şampuan ile yıkayın. Etkisini tamamen göstermesi için 2 kere yıkayın ve 2. yıkamanızı ortalama 5-10 dakika arasında bekletin.

Arındırıcı şampuan saç gözeneklerindeki pul tabakalarını açık hale getirerek, dışarıdan uygulanacak olan keratinin, saçlarımıza hapsolmasında önemli bir rol almaktadır.

Saçlarımızı yıkadıktan sonra hiçbir şekilde saç kremi veya saç bakım ürünü sürmeyin. Saçlarınız açma fırçası ile tarayın ve saçta kalan fazla suyu havlu yardımıyla iyice alın.

2. Fazla Nemi Saçtan alın

Saçlarımızı yıkadıktan sonra hiçbir şekilde saç kremi veya saç bakım ürünü sürmeyin. Saçlarınız açma fırçası ile tarayın ve saçta kalan fazla suyu havlu yardımıyla iyice alın.

3. Keratini Saça uygulama

Saçınıza satın almış olduğunuz keratin ürününü metal olmayan bir kasenin içerisine koyun ve aşağıda listelediğimiz şeyleri adım adım saçınıza uygulayın.

 • Saçınızı tarak yardımıyla dört parça halinde ayırın.
 • Sürmeye başlamak için enseden ince bir tutam ayırın.
 • Kalan saçları pens yardımıyla üstte toplayın.
 • Dipten 1 santim pay kalacak şekilde dip orta ve uç kısımlarına fırça ile keratini sürün.
 • İnce tarak yardımıyla dipten uca kadar tarayın.
 • Ve bu işlemi bütün saçınıza uygulayın.

4. Saçta Bekleme

Keratini tamamen saçlarınıza sürdükten sonra ortalama 30 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu 30 dakika içerisinde pul tabakası açık olan saçlarımızın içine, sürdüğümüz keratin bakımı yavaş yavaş girmeye başlayacaktır.

5. Kurutma

Bekleme süresi olan 30 dakika bittikten sonra artık saçlarımızı kurutabiliriz ancak, burada sizlere püf nokta vermek istiyoruz; saçta ürün olduğu için daha ağır ve geç kuruyan bir saç olacaktır.

Saçlarımızın daha erken kurumasını sağlamak için, kurutma işlemine başlamadan önce fazla olan keratini tarak yardımıyla sıyırıp, peçeteye silerseniz, saçlarınızı daha kolay kurutabilirsiniz.

Saçlarınızı fön makinesi yardımıyla nem kalmayacak şekilde kuruttuktan sonra, fön fırçasıyla düzeltme amaçlı fön çekebilirsiniz.

6. Isı İle Keratini Saça Hapsetme

Kurutma işlemide tamamlandıktan sonra, artık son aşama olan düzleştirici ile uyguladığımız keratini saça hapsetmeye geldik.

Bu aşamada yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

 • Saç düzleştiriciyi aktif hale getirin. ( 230 Derece )
 • Tarak yardımıyla saçı 4-5 parça halinde ayırın.
 • Her ayırdığınız parçaları pens ile tutturun.
 • Enseden ince bir tutam ayırın.
 • Ayırdığınız tutamı 3-4 kere düzleştirici ile dipten uca kadar ısıtın.
 • Bu işlemi bütün saçınıza uygulayın.

Kullanacağınız düzleştiricinin bu işleme uygun olup olmadığını bilmiyor, veya düzleştiriniz yoksa eğer, aşağıdaki linkten en iyi saç düzleştiriciler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz;

https://www.iyibul.net/en-iyi-sac-duzlestirici/

Keratin Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Keratin Bakımı nedir?

Keratin bakımı, uygulanan saçın daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu protein ayrıca saçın parlaklığını artırabilir ve düzleştirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle keratin, saç bakım ürünleri ve işlemlerinde sıkça kullanılan bir bileşen haline gelmiştir.

Keratin bakımı veya keratin botox olarak bilinen işlemler, saçın düzleşmesini, yumuşak ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla saça uygulanan bir dizi kimyasal işlemi içerir.

Bu işlem sırasında saç tellerine keratin içeren bir ürün uygulanır ve ardından ısı ile bu ürün saça kilitlenir. Sonuç olarak, saç daha düz, daha az kabarık ve daha parlak hale gelir.

Ancak keratin işlemleri, bazı kişilerde olumsuz etkilere yol açabilecek kimyasallar içerebilir ve düzgün uygulanmadığında saça zarar verebilir. Bu nedenle, keratin işlemlerini yaptırmadan önce profesyonel bir kuaförün önerilerini takip etmek ve işlemi güvenilir bir uzmana yaptırmak önemlidir.

Keratin Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?

keratin bakımı
keratin bakımı

Keratin bakımı, saçlarımızı nemlendirir, daha rahat taranmasını sağlar ve daha düz bir görünüm kazandırır. Keratin saçlarımıza bakım yapmakla beraber, birçok katkısı vardır.

Mesela çalışan bir insansanız ve hemen hemen hergün saçlarınıza fön çekmek zorunda kalıyorsanız, keratin bakımı yaparak vakitten tasarruf elde edebilirsiniz.

Aşırı derece kabaran bir saça sahipseniz, keratin bakımıyla beraber sevmediğiniz kabarıklıktan kurtulabilirsiniz.

Saçlarınız aşırı yıpranmış ve kuru ise, keratin bakımı yaptıktan sonra daha canlı ve parlak saçlara sahip olursunuz.

Keratin Bakımından Sonra Havuz ve Denize Girilir mi?

Keratin bakımından sonra, havuza veya denize girerken saçlarınızı bone gibi şeylerle koruyarak girmelisiniz. Klorlu ve tuzlu su, saçlarımızdaki keratinin daha erken çözülmesine ve akmasına neden olabilir.

Keratin Bakımından Sonra Hangi Şampuanları Kullanmalıyım?

Keratin bakımından sonra, sülfatsız ve tuzsuz şampuanları kullanmalısınız. Tuz ve sülfat, saçtaki keratinin daha erken çözülmesine ve yapılan bakımın daha kısa sürmesine neden olabilir.

Keratin Bakımının Zararları Nelerdir?

Keratin bakımı, içeriğinde bulunan formaldehit maddesi, uygulama esnasında fazla solunulduğu taktirde sağlığımıza zarar verebilir. Keratin bakımı yaparken açık bir ortamda yapmaya özen gösterin.

Keratin bakımı yaparken düzleştirici ile ısı verme uygulaması esnasında, saçlarınıza gereğinden fazla ısı verirseniz, saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Her saç için yüksek derece ile uygulama yapmak mümkün değildir.

Örnek vermek gerekirse; röfleli ve ince telli bir saça keratin yaparken; 180 dereceyi geçmeyecek şekilde ısıyı ayarlamalı, ayırdığımız tutamlara 2 kereden fazla tekrar düzleştirici ile üzerinden geçmemeliyiz.

Keratin Bakımı Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakımı yapıldıktan sonra, dikkat etmeniz gereken püf noktalar var, işte keratin bakımından sonra dikkat etmeniz gerekenler;

 • Keratin bakımı yaptıktan sonra, saçlarınızı 3 gün boyunca yıkamamalısınız.
 • İz yapmaması için toka veya lastik gibi araçlarla saçlarınızı toplamamalısınız.
 • Saçınızı ilk yıkamada yoğun bir şekilde su ile durulamalı, ardından sülfatsız şampuan ile yıkamalısınız.
 • Keratin bakımından sonra, saçınızı kuruturken nem kalmayacak şekilde yukarıdan aşağıya doğru kurutmalısınız.
 • Keratin bakımından 15 gün sonra saçlarınızı boyatabilirsiniz.

keratin Bakımı İle Keratin Botox Arasındaki Fark

Keratin bakımı ile keratin botox arasındaki fark, keratin bakımı saçlara düzleştirme etkisi verir, keratin botox bakım ve nemlendirme için uygulanır.

Kalın telli ve kabaran saçlar için düzleştirici keratin kullanılırken, ince telli ve sönük saçlar için keratin botox bakımı yapılır.

Keratin Bakımı Fiyatı

Keratin bakımı için satılan setlerin fiyatları ortalama 500-2500 TL arasında olup, kuaför salonlarında profesyonel kişilerden alacağınız keratin bakımı işlemi fiyatı ortalama 1500-3000 TL arasındadır.

Sonuç

Bu yazımızda evde profesyonel keratin bakımı yapımı hakkında profesyonel bilgiler verdik. Sizde kendiniz evde keratin düzleştirici yapmak isterseniz, sayfamızdaki bilgilere göre evde kendiniz keratin yapabilirsiniz.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir